604 797 497 rejestracja@aqua-reh.pl Godz. otw. od 08.05.2019r. pn-pt: 7:00-23:00, sob: 7:00-20:00 , nd: nieczynne

MASAŻ

Oddziaływanie terapeutyczne na tkanki miękkie z wykorzystaniem specjalistycznych technik ucisku, wibracji, rozcierania i oklepywania. Głównym celem masażu jest spowodowanie zmian przepływu krwi w masowanej partii ciała. Następuje to w wyniku wzrostu temperatury okolicznych tkanek i prowadzi do lokalnego rozszerzenia naczyń. Wykonujemy masaż częściowy wybranej partii ciała bądź masaż całego ciała.

 

Jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych, oraz walki z cellulitem. Jest to przyjemna technika masażu poprawiająca metabolizm organizmu, pobudzająca układ limfatyczny i przyśpieszająca proces jego oczyszczania. W leczeniu obrzęków drenaż limfatyczny stosuje są razem z kompresoterapią (bandażowanie, rajstopy lub rękawy uciskowe).

Aqua-Reh00039

Masaż relaksacyjny to idealny sposób na zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, leczy obolałe i napięte mięśnie, a także jest prawdziwą przyjemnością dla ciała i ducha.

Masaż bańką chińską pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Ma nieocenioną moc w zastosowaniu w kuracji antycellulitowej lub jako drenaż limfatyczny. Poza wyżej wymienionymi właściwościami masaż bańką doskonale relaksuje i uspokaja. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym.

Aqua-Reh00018

TERAPIA SPECJALISTYCZNA

W terapii PNF, w zależności od potrzeb pacjenta, wykorzystywane są techniki uczące ruchu i koordynacji, stabilizujące, rozluźniające, mobilizujące, przeciwbólowe i inne, typowe dla metody, a także program ćwiczeń funkcjonalnych na materacu, nauka chodzenia, usprawnianie funkcji wegetatywnych (mięśni twarzy, języka oraz funkcji oddychania połykania i artykulacji), a pośrednio dochodzi również do regulacji pracy autonomicznego układu nerwowego, szczególnie podczas terapii oddechowej oraz oddziaływań w obrębie tułowia i klatki piersiowej.

Korzyści z pracy w Koncepcji PNF to:

metoda przyjazna dla pacjenta – oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji,wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką,możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji – zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji od ruchowych do wegetatywnych,wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego,niewielkie wymagania sprzętowe,duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych oddziaływań.

Terapia manualna jest specjalizacją w dziedzinie fizjoterapii zajmującą się manualnym badaniem i leczeniem pacjentów z dolegliwościami w obrębie układu ruchu (układu nerwowego, mieśniowo-powięziowego i kostnego). Terapeuta manualny zaczyna fizjoterapię od dokładnego zbadania pacjenta. W myśl słów „prawidłowa diagnoza podstawą prawidłowego leczenia” – właściwa ocena pozwala na dobranie odpowiednich środków terapeutycznych.

Fizjoterapeuta za pomocą specjalistycznych testów może stwierdzić czy przyczyną dolegliwości jest:

nieprawidłowa praca stawuobkurczona torebka stawowauciśnięty nerwnadmiernie napięty lub skrócony mięsieńrozciągnięte więzadło.Zależnie od przyczyny problemu terapeuta dobiera odpowiednią technikę leczenia.

Terapia Manualna Holistyczna to innowacyjny i bardzo skuteczny sposób leczenia dolegliwości bólowych. W terapii bierze się pod uwagę osobowość pacjenta, jego przeżycia, ponieważ stres i emocje bardzo mocno oddziałują na narząd ruchu.

W terapii stosuje się techniki ręczne i odruchowe, które obejmują manipulacje na stawach kończyn i kręgosłupa, oddziaływanie na tkanki miękkie oraz mobilizacje miejsc nadaktywnych (mobilizacje uciskowe, igłoterapię, badanie per rectum), gdzie zachodzą czynnościowe zmiany stanu tkanek, które często jako źródło problemu znajdują się w miejscach odległych od występowania objawów. Równolegle u pacjentów stosuje się terapię edukacyjna oraz autoterapię.

Terapia pomaga zwalczyć różnego rodzaju objawy, min. takie jak: bóle kręgosłupa i kończyn, migrenowe bóle głowy, bóle żuchwy i zębów, szumy w uszach, bolesne miesiączkowanie, bóle w obrębie jamy brzucha, miednicy, klatki piersiowej, bóle narządów płciowych, nietrzymanie moczu, dolegliwości o cechach objawów wegetatywnych (zawroty głowy, omdlenia, wymioty) oraz wiele innych objawów chorobowych, których przyczyn nie stwierdzono obiektywnymi badaniami lekarskimi.

Specjalistą Terapii Manualnej Holistycznej w Aqua-Reh jest mgr Klaudia Wierzba.

klaudi-dyplomklaudia-terapia-1klaudia-terapia-2

 

 

Neuromobilizacje polegają na napinaniu lub uruchamianiu nerwów przez odpowiednie kombinacje ustawień i trakcji, przeprowadzane podobnie jak w testach napięciowych. Neuromobilizacje są rodzajem terapii manualnej, w której na układ nerwowy działa się bezpośrednio, „przez pociąganie nerwu”, w celu usprawnienia jego elastyczności i ruchomości. Postępowanie takie ma na celu normalizację zakłóconej pobudliwości i intensywności procesów nerwowych, a przez to pełniejsze przekazywanie informacji w organizmie i usprawnienie procesów naprawczych, gojących. Często pozwala ono na, nieomal natychmiastową, poprawę funkcji i zlikwidowanie bolesności oraz na szybszą regenerację podrażnionych tkanek w tych sytuacjach, w których u podłoża patologii występuje zaburzenie czynności. W konsekwencji neuromobilizacje to: leczenie w ostrych stanach zapalnych, ograniczenie patologicznych napięć tkanek kurczliwych, zmniejszenie bólu, normalizacja priopriocepcji a w końcu równowaga psychofizyczna. Koncepcja terapii poprzez neuromobilizacje jest zupełnie nowym spojrzeniem na leczenie schorzeń, wymagającym przełamania dotychczas stosowanych schematów myślowych. Stanowi logiczne wytłumaczenie dla wielu mechanizmów i objawów patologicznych. Wzbogaca rozumienie niektórych, już stosowanych, skutecznych sposobów terapii, których istota działania często nie była dostatecznie wyjaśniona.

Terapia oparta na metodzie Bobath oraz PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) – torowanie nerwowo-mięśniowe.

Skuteczna metoda skierowana do pacjentów z problemami:

udaryurazy mózgowo-czaszkoweurazy rdzenia kręgowegostwardnienie rozsianeataksja rdzeniowo-móżdżkowapolineuropatiedystrofia mięśniowachoroba Parkinsonachoroby móżdżkuzaburzenia po zabiegach neurochirurgicznych

Kinesiotaping, czyli dynamiczne plastrowanie, jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Jest na tyle uniwersalna, że można ją stosować jako fizjoterapię sportową, sposób na uśmierzanie bólu w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym czy terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania się blizn oraz zwłóknień). Metodę tę można z powodzeniem stosować również jako zabiegi towarzyszące leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych. Z doświadczeń fizjoterapeutów wynika, że plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję postawy.Działanie kinesiotapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły. Naklejanie plastrów powoduje, że skóra jest delikatnie naciągana, co jednocześnie zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią – błoną osłaniającą mięśnie i grupy mięśni. Dzięki temu usprawnia się praca układu limfatycznego: zwiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy, zmniejszają się stany zapalne oraz dochodzi do redukcji podskórnych krwiaków. Poprawa mikrokrążenia automatycznie usprawnia również procesy biologiczne, chemiczne i fizyczne zachodzące w skórze.

KINEZYTERAPIA

Przeznaczony jest głównie do ćwiczeń czynnych w odciążeniu, a także ćwiczeń czynnych w odciążeniu z oporem, samowspomaganych oraz czynnych z oporem. Ćwiczenia tego typu mają szerokie zastosowanie w usprawnianiu ruchowym pacjentów po zabiegach chirurgicznych, schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych i reumatoidalnych. Wskazaniem do ćwiczeń w „UGUL-u” są: zaniki i osłabienia siły mięśni, zmiany chorobowe powierzchni stawowych, ograniczenie zakresu ruchów w stawach oraz porażenia i niedowłady mięśni (wiotkie, spastyczne).

Wyciąg daje możliwość zastosowania trakcji, czyli odpowiednio przyłożonej siły pozwalającej na zwiększenie przestrzeni międzykręgowej. Zabieg ten przynosi następujące efekty:

  • rozciągnięcie dysku i wytworzenie podciśnienia, które będzie zasysać przepuklinę z powrotem na swoje miejsce
  • odbarczenie korzenia nerwowego (zmniejszenie ucisku)
  • przez odbarczenie przyśpieszenie gojenia tkanki nerwowej
  • przez odbarczenie zmniejszenie dolegliwości bólowych i drętwienia

Ćwiczenia indywidualne to indywidualna terapia z pacjentem, która rozpoczyna się wnikliwą diagnostyką rodzaju schorzenia. Ćwiczenia te prowadzone są przy wykorzystaniu specjalistycznych metod rehabilitacyjnych połączonych z odpowiednią profilaktyką i edukacją pacjenta. Prowadzone przez doświadczonego terapeutę ćwiczenia te są prowadzone według schematów i odpowiednie metody postępowania oraz wzorce ruchowe dostosowane do leczniczych potrzeb określonych jednostek chorobowych czy jednorodnych pod względem etiologii schorzeń – u podstaw większości z tych metod leży poszukiwanie zależności między rozwojem struktur nerwowo-mięśniowych a ruchem. Ich głównym zadaniem jest przeciwdziałać zmianom powstałym w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, narządu ruchu lub w obu tych układach jednocześnie.

FIZYKOTERAPIA

Zabieg wykonywany z użyciem dwóch płaskich elektrod połączonych z przeciwnymi biegunami źródła prądu stałego.

Polega na wprowadzaniu leku przez skórę za pośrednictwem prądu stałego.

Popularny zabieg z wykorzystaniem prądów impulsowych o działaniu przeciwbólowym i przekrwiennym.

Powstają w wyniku nakładania się w tkankach dwóch prądów średniej częstotliwości. Zabieg działa przeciwbólowo i przekrwienie poprawiając trofikę tkanek.

Zabieg wykorzystujący prądy impulsowe głównie w terapii przeciwbólowej oraz stymulacji mięśni szkieletowatych.

Elektrostymulacja polega na wywołaniu skurczu mięśnia za pomocą prądów impulsowych lub drażnieniu nerwów czuciowych w skórze.

Wywołują działanie mechaniczne na tkanki (mikromasaż)prowadząc do ich lepszego utleniania. Działają silnie przekrwienie i przeciwbólowo. Zabieg polecany zwłaszcza w urazach sportowych, bólach z przeciążenia oraz obrzękach.

Polega na obniżeniu temperatury tkanek za pomocą ciekłego azotu. Celem terapii jest spowodowanie głębokiego przekrwienia okolicy poddanej zabiegowi. Działa głównie przeciwbólowo i przekrwienie, silnie przeciwobrzękowo. Zabieg polecany w kontuzjach sportowych, w stanach ostrych, w reumatologii.

Lampa wytwarza promieniowanie podczerwone i promienie widzialne. Szkło koloru czerwonego działa pobudzająco i przeciwzapalnie, silnie rozgrzewając, natomiast szkoło niebieskie przynosi działanie tonizujące, uspokajające i przeciwbólowe.

Lampa kwarcowa przeznaczona do terapii z wykorzystaniem promieniowania UVA i UVB. Pomaga w leczeniu schorzeń skórnych w tym również łuszczycy. Wykorzystywana w ortopedii w leczeniu osteoporozy oraz złamań itp.

HYDROTERAPIA

Masaż wykonywany jest w wannie za pomocą 12 dysz ukierunkowanych na kręgosłup lędźwiowy, stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Temperatura wody wynosi około 39C. Ruch wirowy wody wpływa na zmniejszenie napięcia mięśniowego i tkankowego, poprawiając koordynację nerwowo-mięśniową. Zmniejsza zastój żylny i obrzęki. Działa rozluźniająco i wyciszająco.

Zabieg na okolice dłoni, przedramion i stawów łokciowych. Masaż prowadzony jest za pomocą 4 dysz z regulacją kierunku wypływu strumienia wody.

Kąpiel całego ciała w wannie z wodą o temperaturze około 40 stopni Celsjusza z roztworem soli leczniczej. Przyspiesza regeneracje organizmu po wysiłku fizycznym, łagodzi efekty zmęczenia, ułatwia wchłanianie przez skórę składników mineralnych, wspomaga rehabilitacje pourazową oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry. Polecana również dla sportowców w odnowie biologicznej.Trwa około 20 min.

Powoduje zmiękczenie naskórka oraz jego przebudowę, dlatego wykorzystywane są w leczeniu chorób skóry takich jak: łuszczyca, wypryski łojotokowe, twardzina oraz w chorobach z nadmiernym rogowaceniem naskórka. Wpływa regenerująco na tkankę łączną oraz chrząstkę stawową, co sprzyja leczeniu chorób reumatycznych, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatii oraz zespołów pourazowych narządu ruchu. Kąpiele siarczkowe silnie rozszerzają naczynia krwionośne, co sprzyja leczeniu miażdżycy tętnic obwodowych. Obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz kwasu moczowego, co wykorzystywane jest w leczeniu cukrzycy i dny moczanowej. Posiadają też działanie odtruwające przy zatruciach metalami ciężkimi ( ołowiem, rtęcią, bizmutem i arsenem)

Radykalny zabieg, silnie pobudzający i stymulujący. Polega na naprzemiennym polewaniu strumieniem ciepłej i zimnej wody z odległości około 3m. Zabieg rozpoczyna się ciepłym biczem (38 – 42°C), który trwa 30 sekund, po nim następuje zimny bicz (16° – 18 °C), trwający 5 – 10 sekund. Wskazania to poprawa trofiki i i gimnastyka skóry i tkanki podskórnej, relaksacja i poprawienie odporności.